Prva verzija strategije Jugoistočna Europa 2020 za otvaranje jedan milion novih radnih mjesta predstavljena u sedam gradova regije. Stručnjaci Sekretarijata Vijeća za regionalnu suradnju (RCC) prezentirali su u Tirani - Albanija prvi nacrt strategije uz sudjelovanje ministra za gospodarski razvoj, trgovinu i poduzetništvo Albanije Arben Ahmetaja. Dokument priprema RCC sa vladama i inicijativama iz jugoistočne Evrope. Najvažniji ciljevi strategije koje treba ostvariti do 2020. godine obuhvataju rast zapošljavanja sa 39 na 44 posto. Povećanje ukupnog trgovačkog prometa robama i uslugama u jugoistočnoj Evropi sa 94 na 210 milijardi eura, te rast bruto domaćeg proizvoda regije sa sadašnjih 36 na 44 posto evropskog prosjeka.
Prva verzija strategije Jugoistočna Europa 2020 za otvaranje jedan milion novih radnih mjesta predstavljena u sedam gradova regije.
Stručnjaci Sekretarijata Vijeća za regionalnu suradnju (RCC) prezentirali su u Tirani - Albanija prvi nacrt strategije uz sudjelovanje ministra za gospodarski razvoj, trgovinu i poduzetništvo Albanije Arben Ahmetaja. Dokument priprema RCC sa vladama i inicijativama iz jugoistočne Evrope.
- Najvažniji ciljevi strategije koje treba ostvariti do 2020. godine obuhvataju rast zapošljavanja sa 39 na 44 posto. Povećanje ukupnog trgovačkog prometa robama i uslugama u jugoistočnoj Evropi sa 94 na 210 milijardi eura, te rast bruto domaćeg proizvoda regije sa sadašnjih 36 na 44 posto evropskog prosjeka - izjavio je viši stručnjak za ekonomski i društveni razvoj RCC-a Sanjin Arifagić.
Također, želimo da vidimo porast ukupnog godišnjega priliva direktnih stranih ulaganja za najmanje 160 posto i povećanje broja visokoobrazovanih ljudi na tržištu rada za 300.000 sa realističkim izgledom za dobijanja odgovarajućega radnog mjesta, pojasnio je Arifagić.
Postizanjem pomenutih ciljeva trebalo bi se pridonijeti otvaranju jednog miliona novih radnih mjesta u jugoistočnoj Europi do 2020. godine. Da bi se to ostvarilo, moraju se unaprijediti inovacije, vještine i trgovina, a vlade trebaju biti mnogo djelotvornije nego je to slučaj danas.
Glavna namjera održavanja radionica u zemljama regije, čiji su domaćini bila i resorna ministarstva, bila je da se obave šire konsultacije o prvom nacrtu strategije kao i da se proširi osnovna grupa aktera tako da obuhvati civilno društvo, privatni sektor, donatore kao i druge zainteresirane strane.
- Vijeće za regionalnu suradnju je evidentiralo sve komentare i sugestije sudionika radionice u smislu unaprijeđenja dokumenta. Sve dobijene ulazne inforamcije će se prema potrebi uvrstiti u sljedeći nacrt strategije - rekao je Arifagić.
Skupove je organiziovalo RCC-e sa resornim ministarstvima Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Kosova i Srbije.
Pod okriljem RCC-a, u izradi strategije učestvuju sve relevantne regionalne organizacije. Državne institucije imaju ključnu ulogu. Ministarstva gospodarstva, obrazovanja, rada, zdravstva, pravosuđa, kulture, okoliša, te relevantne agencije. Potporu će dati i međunarodne organizacije poput Evropske unije i Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj. Dokument je inspiriran strategijom Evropske unije „Evropa 2020“.